République Française

Member of BEREC

Languages Français English

Introducing ARCEP / The ARCEP's College previous members

ARCEP's College previous members

Françoise BENHAMOU, Member of the College of Arcep, from January 1st, 2012 to December 31, 2017

Françoise Benhamou holds degrees in social sciences and economics.

Career
- 1979-82: Professor of Social and Economic Sciences - Ecole normale supérieure de Saint Cloud (training college), François 1er secondary school;
- 1983-1991: Senior lecturer, Université de Paris X Nanterre, and Ecole normale supérieure de la rue d'Ulm;
- 1991-93: Technical advisor to the Minister of Culture, in charge of public reading policy, then Secretary-General of the Bibliothèque nationale des arts (National art library);
- 1993-2000: Senior lecturer, Université de Paris X Nanterre;
- 2001: University professor at the Université de Rouen, then at Université Paris 13;
- 2009-2010: Vice-president of the Université Paris 13; researcher at CEPN (Centre for economic research, Paris Nord) and at CRG (polytechnic).

François Benhamou also teaches at the school of Political Science in Paris, at the Institut National de l'Audiovisuel (National media institute) and the Institut National du patrimoine (National heritage institute).

Other positions held
- Member of the Cercle des Economistes (economic think tank);
- Jury member for Investissements d'avenir (Investing in the future); Scientific and technical culture and equal opportunity;
- Chairwoman of the ACEI (Association for Cultural Economics International);
- Member of the Editorial committee, Esprit;
- Member of the Steering committee, Fondation Jean Jaurès;
- Member of the Board of Directors and the Advisory Board of the Louvre;
- Member of the Higher Council on Literary and Artistic Property;
- Member of the Advisory Board of the National heritage institute;
- Member of the Programme Advisory Committee for TV channel ARTE;
- Member of the Steering committee for the National Centre for Variety and Jazz;
- Member of the Cinema Expert Group, European Commission (DG Education and culture).

Françoise Benhamou is the author of numerous articles, books, chapters of books and reports on cultural, media and digital economics.

Jacques STERN, Member of the College of Arcep, from January 11, 2012 to December 31, 2017

Jacques Stern, born August 21 1949

Jacques Stern is a graduate of the Ecole Normale Supérieure (ENS, 1968). He was granted his PhD by the University of Paris 7 (1975), and he has been a professor at the University of Caen, next at the University of Paris 7, and finally, from 1993 to 2007, a professor at ENS and the Director of the Computer Science Laboratory, that he has founded in 1999.

Jacques Stern is an expert in computer and communications security and cryptography. He has made over 100 contributions to scientific journals and has published a book entitled "La science du secret" (The science of secrecy). He holds a dozen patents. His main work has been devoted to the security analysis of cryptographic algorithms, as well as to the design of cryptographic algorithms suitable for smart cards applications.

Jacques Stern, who counts amongst the handful of Fellows of the International Association for Cryptologic Research, has been a member of numerous editorial or scientific committees and the chairman of the CCS (Communications and Computer Security) ACM conference in 1996 and of the 1999 Eurocrypt conference. He was also the recipient of the Lazare Carnot Prize from the French Academy of Sciences in 2003, of the CNRS Gold Medal, the highest French National Scientific Award in 2006, and of the RSA Award in 2007. In 2008, he was awarded the "Science and Defence" prize by the French Ministry of Defence. Jacques Stern is an "Officier" of the "Légion d'honneur".

From 2007 to 2010, Jacques Stern has been Chairman of the Board of the Agence Nationale de la Recherche (ANR), as well as Chairman of the Board of the company Ingenico, world supplier of transaction and secure payment solutions.

Early in 2010, Jacques Stern has left his positions both at ANR and at Ingenico and has joined the ministry of higher education and research as a senior advisor to minister Valérie Pécresse, a position that he has kept under minister Laurent Wauquiez.

In 2012, Jacques Stern has been appointed a member of the French National Regulatory Authority for Telecoms (ARCEP).

Marie-Laure DENIS, Member of the College of Arcep, from January 7, 2011 to December 31, 2016

- Graduate of the Paris Institute of Political Studies (1988)
- Law degree (Paris X) (1989)
- École nationale d'administration (1990-1991)
- Special examiner for the Conseil d'État (1992), Master of petitions (1995)
- Deputy Director of Cabinet for the Mayor of Paris, responsible for culture, education, youth and sports (1995-1998)
- Lecturer at the Paris Institute of Political Studies (1999-2001)
- Vice-chairman of the magistrates recruitment panel (French National School for the judiciary) (1999, 2000, 2001)
- Director of Cabinet for the Minister responsible for family affairs; Deputy Director of Cabinet for the Minister of Health, Family Affairs and the Disabled (2002 - March 2004)
- Member of the Conseil supérieur de l'audiovisuel (French audiovisual authority) (March 2004 - December 2010)

Jean-Ludovic SILICANI, Chairman of ARCEP from 8th May 2009 to 3rd January 2015


Born 20 March 1952 in Algiers




Education

- Civil engineer (1975)
- DEA (Master’s equiv.) in Economic sciences (1975)
- Paris Institute of political studies (1976)
- École nationale d’administration (First in the “Voltaire” class: January 1978 - May 1980)

Career

1980 - 1984

Auditor to the Conseil d'État
- Rapporteur to the legal section and the public works section

1980 - 1982

Rapporteur to the Strategic industries committee (CODIS)

1983 - 1984

Legal adviser to the Ministry of industry and research

1984 - 1986

Director at the State technology transfer agency (ANVAR)

1986 - 1992 

Director, General Administration Department
Ministry of culture and communication

1993

Director, Bibliothèque nationale de France (National Library of France)

1993

Cabinet Director for Simone Veil, Minister of State, Minister responsible for Social affairs, Health and City

1994

General Rapporteur for the commission on State responsibilities and organisation

1995 - 1998 

Commissioner to the Prime Minister on State reform

1998

Reinstated to the Conseil d’État
- Examiner in the legal section
- Rapporteur to the public works section

2001 - 2009

Chairman of the literary and artistic property authority

2003 - 2009

Rapporteur on draft bills:
- on the organisation of the postal and telecommunications public service
- concerning electronic communications and audiovisual communication services

2003 - 2009

President of the 4th Chamber (sub-section) of the Conseil d’État

2004 - 2009

President of the Steering Committee of the Daily press modernisation fund (Fonds de modernisation de la presse quotidienne et assimilée)

2006 - 2009

President of the Board of Directors of the Réunion des musées nationaux (RMN)

2007 - 2008

Author of the White Paper on the future of the civil service

2008 - 2009

Member of the Committee for local authority reform, chaired by Édouard Balladur

Since 2009

Chairman of ARCEP

Daniel-Georges COURTOIS, Member of the College of ARCEP, from 23th December 2008 to 3rd January 2015

Born in August 1956, a graduate of the Ecole des hautes études commerciales (HEC) Business school and Senior Member of the Court of Auditors, Daniel-Georges Courtois has devoted most of his career to the National public service and to public affairs.

He began his career in 1983 as a financial policy officer to the Deputy Mayor of Paris, and was then appointed Deputy chef de cabinet to the Budget Minister, Alain Juppé (1986 to 1988). Sub-prefect until April 1993 (in the Vaucluse, in Indre-et-Loire and in the Sarthe), Mr. Courtois then joined the cabinet of François Fillon who was the Minister of Higher Education and Research (1993) at the time, then the Minister of Information Technologies and Postal Services (1995), then Minister responsible for the Post, Telecommunications and Space (1995 to January 1997), becoming his Deputy Director of Cabinet from January to June 1997. Frome June 1997 to May 2002, Mr. Courtois was an appointed member of the Conseil Général des Technologies de l’Information (CGTI, General Secretariat of Information Technologies).

At the same time, he was elected Regional Councillor for the Ile-de-France in March 1998 and City Councillor in Paris starting in 2001. Re-elected to his position of Regional Councillor for Ile-de-France in October 2004 and Paris City Councillor in March 2008, Daniel-Georges Courtois has been a policy officer to the Prime Minister since May 2007.

Daniel-Georges Courtois is a Chevalier de la Légion d’honneur (Knight of the Legion of Honour) and a Chevalier de l’ordre national du mérite (Knight of the National Order of Merit).

Denis RAPONE, Member of the College of ARCEP, from 12th January 2007 to 3rd January 2013

The President of the Senate appointed Denis Rapone as member of ARCEP. He succeeds Jacques Douffiagues whose term had expired.

Born in October 1957, Denis Rapone is a Member of the Council of State.

After graduating from the Institut d’Etudes Politiques in Paris and Ecole Nationale de la Magistrature, he began his career in 1984 as a deputy prosecutor at the court of first instance at Meaux. He was a magistrate at the Department of Criminal Affairs and Pardons at the Ministry of Justice from 1986 to 1987, was named head of mission, then head of the legislative department at the government office of the secretary general until 1995.

From 1995 to 1996, he was technical advisor to the Keeper of the Seals (Jacques Toubon). He was named Master at the Council of State in 1996, and worked in the legal section, then the interior section. In 2002, he was named councillor for justice at the Prime Minister’s Office (Jean-Pierre Raffarin). Since 2004, Denis Rapone has been Director General of the CSA.

Jérôme COUTANT, Member of the College of ARCEP, from 25th January 2011 to 3rd January 2013


Jérôme Coutant is a graduate of the Ecole supérieure de commerce de Paris. After having begun his carreer, in auditing, he joined the banking-insurance division of Hewlett-Packard in 1986, before becoming the director of Motorola's paging division in 1993 where he worked on developing paging solutions for the consumer market. In 1998 Mr. Coutant was appointed Director of Motorola's mobile arm and, in 2000, he became the co-founder and President of Printperso, an online printer which now operates under the name of Veoprint.

In 2002, he joined the Caisse des Dépôts which had just been commissioned by the State to assist in digital regional development, and was appointed head of this programme for the whole of south-western France.

In 2007, Mr. Coutant was chosen to head up the digital regional development cluster of the inter-ministerial land planning and regional action delegation, DATAR (Délégation interministérielle à l'aménagement du territoire et à l'attractivité régionale) and, in July 2009, was recruited to the cabinet by Michel Mercier, the Minister responsible for Rural affairs and regional development, as an adviser on public services and the digital economy. 

Joëlle TOLEDANO, Member of the College of ARCEP, from June 23, 2005 to December 31, 2011

With a PhD in mathematics and economics, Joëlle Toledano has had a dual career in academia and business. She began her professional life as a research associate with the CNRS, France’s national research council, after which she was named Associate Professor of Economics at the Université de Rouen.

At the same time, Joëlle has held various positions of responsibility with computing and telecommunications firms. She was the Executive Vice-president of Alcatel TITN from 1987 to 1989, and later the Managing Director of CCMC Human Resources.

In 1993 Joëlle joined the Strategy Division of the French post office, La Poste, and in 2001 was named their Director of European and National Regulation. She then rejoined the academic world as a professor at the Ecole Supérieure d’Electricité (Supélec).

Joëlle Toledano has been a member of the ARCEP Board since her appointment in 2005.

She has written a number of scientific articles on topics relating to macroeconomics, the industrial economy and postal regulation.

In December 2010, Joëlle Toledano was elected Chairman of the European Regulators Group for Postal services (ERGP) by the European Commission.

Nicolas CURIEN, Member of the College of ARCEP, from June 29, 2005 to December 31, 2011

Born in 1950, graduated from Ecole Polytechnique and Telecom Paris, Nicolas Curien is currently a member of the Board of ARCEP, the French regulatory body for electronic communications and postal services.

He began his career as an assistant professor at Telecom Paris, then as a manager at France Telecom, in charge of economic studies. In 1986, he joined the Department of Defence as a chief economist.

In 1989, he was appointed deputy-director of the National School for Statistics and Economic Analysis (ENSAE), within the Department of Economy and Finance. In 1992, he was granted the chair "Telecommunications Economics and Policy" at the Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM).

He also teaches economics at the Ecole Polytechnique, is a member of the "Académie des Technologie"s (the french National Academy of Engineering) as well as a founding member of the International Telecommunications Society (ITS).

He has written a number of scientific articles and several books in the fields of industrial organization and networks economics.

Patrick RAUDE, Member of the College of ARCEP, from January 17, 2007 to January 17, 2011

On 17 January 2007, the President of the Republic appointed Patrick Raude as member of ARCEP executive board.

Born in 1965, graduate of Ecole normale supérieure and of Ecole nationale supérieure des postes et télécommunications, and associate professor in economics and management, Patrick Raude holds an accounting and finance studies degree, a graduate degree in public management and a degree in management.

He was head of the mobile communications office from 1992 to 1995, then of the fixed and multimedia communications office from 1995 to 1996 of the general directorate of post and telecommunications at the Ministry of industry and telecommunications. In January 1997, he joined Autorité de Régulation des Télécommunications (ART) as assistant to the head of the licences and interconnection department until October 1997.

He held the position of assistant to the head of the budget office of the audiovisual of the public sector and of the subventions office of the cinema sector then head of the energy, chemistry, industry, commerce, trades and steel office at the Budget division of the Secretary of State to the budget until November 2001. He was then policy officer for financial modernisation of the State from November 2001 to May 2002.

Civil administrator since 28 April 2002, Patrick Raude joined the Prime Minister’s Office (Jean-Pierre Raffarin), in July 2002 as technical advisor for media and cinema, then as technical advisor for media, cinema, postal affairs and electronic communications regulation before being named director of media development in March 2005.

Member of the ARCEP Board since January 2007. Chairman of the French National Centre of Cinematography’s Support committee for the export of French films (Commission de soutien à l’exportation des films français du centre national de la cinématographie).

Edouard Bridoux - Member of the College of ARCEP, from January 4, 2005 to January 6, 2011

On 4th January 2005, Edouard Bridoux was appointed by the President of the Republic as member of the Executive Board of Autorité de Régulation des Télécommunications. He followed Dominique Roux whose term had ended.

Born in August 1945, holding a doctoral degree in science, Edouard Bridoux has been a university professor since 1975. He began his career in 1972 as a lecturer at the Université de Valenciennes, where he was named Dean in 1978. The following year, he joined the cabinet of the Minister of Universities, becoming chairman of the cabinet in 1980. From 1986 to 1990, he was the President of the Amiens school board and, from 1992 to 1993, President of Ecole Nationale Supérieure d'Ingénieurs de Mécanique Énergétique in Valenciennes, before being named President of the Reims school board (1993-1995).

He was technical advisor for higher learning and research to the Prime Minister's office (1995-1997), then served on the executive board of Institut National de Recherche sur les Transports et leur Sécurité (INRETS) from 1997 to 2000. Since 2002, he has been technical advisor for higher learning and research to the Prime Minister's office.

Jean-Claude MALLET - Chairman of ARCEP from 31th December 2008 to 29th April 2009

Born in 1955, Councillor of State Jean-Claude Mallet is a graduate of the Ecole Normale Supérieure, agrégé in letters, and a graduate of the Ecole Nationale d’Administration.

He began his career in 1985 as an auditor to the Council of State while also serving as lecturer at the Institut d'Études Politiques de Paris and as a consultant for strategic issues at the Ministry of Foreign Affairs’ analysis and forecasting centre (1985-1986). He served as policy officer to the Ministry’s Legal Affairs Director until 1989, when he was appointed Officer for the coordination for the free movement of persons in Europe, then delegate for International Relations at the Ministry of the Interior.

In early 1991, Jean-Claude Mallet joined the Ministry of Defence, first as technical advisor for international and strategic affairs, then as director of strategic affairs (1992-1998). In 1998, he was named Secretary-General for National Defence, a position he held until 2004. In July 2007, the President of the Republic appointed Jean-Claude Mallet president of the White Paper Commission on Defence and National Security, a post which was extended until October 2008.

Jean-Claude Mallet is a Knight Officer of the Legion of Honour and a Knight of the National Order of Merit.

Paul CHAMPSAUR - Chairman of ARCEP from January 2003 to January 2009

Paul Champsaur was born in January 1944 and is a graduate of Ecole Polytechnique and Ecole Nationale de la Statistique et de l'Administration (ENSAE). He is General Inspector of INSEE.

The first part of his career was dedicated to teaching and research, at ENSAE and the Center for Operational Research and Econometrics (CORE) at Université Catholique de Louvain. In 1984, Paul Champsaur switched to economic consulting at the Forecasting Division at the Ministry of the Economy and Finance, and to administration at Institut National de la Statistique et des Etudes Economiques (INSEE), of which he was named Director General in October 1992.

Paul Champsaur has also chaired economic expert groups:

- on interconnection and the financing of universal service in the telecommunications sector (1995-1996), and

- on the pricing of electricity distribution and transmission networks and of the provision of electricity to ineligible consumers (1999-2000)


Gabrielle GAUTHEY

On 31 December 2002, the President of the National Assembly appointed Gabrielle Gauthey member of the ART Executive Board.

Gabrielle Gauthey is a graduate of Ecole Polytechnique. She holds a DEA degree in economic analysis, and is engineer in chief of telecommunications.

She began her career at France Telecom and joined DATAR in 1992 as manager of the foreign investments department in France and General Secretary of the "Invest in France" network. From 1995 to 1997, she was technical advisor, in charge of telecommunications and information technologies for François Fillon, Minister of the Post, Telecommunications and Space. From 1998 to July 2000, she was Assistant Director at Sofirad, and Chief Executive Officer of "Le SAT", the first digital French TV and radio satellite bundle in Africa.

In July 2000, Gabrielle Gauthey was appointed Director of New Information and Communications Technologies at the Caisse des Dépôts et Consignations, and was responsible for the "regional digital development" program by a mandate from the State (Comité Interministériel d'Aménagement du Territoire – CIADT - dated 9 July 2001).


Jacques DOUFFIAGUES

 

Jacques Douffiagues was born in January 1941. A graduate of ENA, he was named Conseiller maître at the Cour des comptes in 1978.

He was elected deputy of the Loiret region from 1978 to 1981, then again from 1986 to 1988. He was Minister for transport from 1986 to 1988. Councillor at large of Loiret from 1979 to 1992, he was elected mayor of the city of Orléans from 1980 to 1988, at which time he resigned.

After turning his back on his political career in November 1988, he was President of Editions Techniques SA and of Juris Data until 1993. At the same time, he was President of the Syndicat de la presse économique, juridique et politique (1989-93) and General Secretary of the Fédération nationale de la presse d'information spécialisée (1992-93).

He has been President of the Fédération des Industries Ferroviaires since October 1996. Jacques Douffiagues has also been a lawyer at the Paris court of appeal since 1997.

Michel FENEYROL

Michel Feneyrol was born in May 1940. A graduate of Ecole polytechnique, he was named general engineer in telecommunications in November 1985.

He began his career at General Telecommunications Division at the Ministry of PTT where he has held various positions in the areas of R&D (CNET between 1964 and 1968), economic research and financial management (Economic programs and research department :1968 to 1974), then operations positions for equipment in the Paris suburbs (Paris suburbs regional division: 1975-1979).

In June 1979, he was named Regional Director of telecommunications, responsible for the Paris North West division. From 1984 to 1986, he was technical advisor to Louis Mexandeau, Minister of PTT. As the advisor to Marcel Roulet, the Director General of telecommunications from 1986 to 1990, he participated in the reform of the PTT and the transformation of France Telecom's status.

From 1990 to 1998, he was Director of CNET, the interministerial research body in telecommunications. Michel Feneyrol is also former President of Société des Electriciens et Electroniciens and of the Association des Ingénieurs des Télécommunications.


Dominique ROUX

Crédit photo : ART / D. Simon

To download pictures

Dominique ROUX has been a member of the College (governing body) of the French Telecommunications Regulatory Authority for eight years, from January 1997 to January 2005.

Dominique ROUX was initially appointed for a two year period. This appointment was renewed , for a six year period, in December 1998.
Doctor of Economics, Doctor of Management and Professor of Management Science, he has spent the majority of his career at Paris Dauphine university where he has been a professor since 1982, in charge of the doctorate programme and the department of telecommunications economics.
He has published several books, including most recently: 'Télécommunications pour l'Entreprise', 'Les Prix Nobel de Sciences Economiques', 'Gestion' and "Laborgistique".
He is also member of the Scientific Research Council at the National Centre of Cinematography, administrator of the Marseille school of journalism, and member of the Scientific Council of the economic observatory at the Paris Chamber of Commerce.

Dominique ROUX has been rewarded for his achievements with the Officier de la Légion d'Honneur and the Chevalier de l'ordre des Palmes Académiques.



Jean-Michel HUBERT


To download pictures

Jean-Michel HUBERT has been Chairman of the French Telecommunications Regulatory Authority for six years, from 5 January 1997 to 3 January 2003.

He began his career as a telecommunications expert at the national telecommunications research centre (CNET), after graduating from the Ecole Polytechnique and the Ecole Nationale Supérieure des Télécommunications.

He left the CNET in 1967, and became deputy to the Préfet of the Midi-Pyrénées region, in charge of equipment, telecommunications and information technology. He became technical adviser to the minister for public health and social security in 1973 and to the minister for the interior in 1974. From 1975 to 1985 he held key posts in the central administration, as director of technical affairs at the national police headquarters, then director of financial, property and social affairs at the directorate general of public services. He was subsequently appointed special adviser to the director general for telecommunications, on value added services. He joined the Paris city council as director of economic affairs in 1986 and held the post of secretary general from 1992 to 1996.

Jean-Michel HUBERT acted as vice-chairman of the society of telecommunications engineering graduates between 1994 and 1996.

He has been rewarded for his service to the State with the Chevalier de la Légion d'Honneur and the Chevalier de l'ordre national du mérite.



Christian BÈCLE

 

To download pictures

Christian Bècle's mandate as member of the French Telecommunications Regulatory Authority has expired on 3 January 2003.

Born on 31 December 1941, Christian Bècle is currently a professor at the Conservatoire national des arts et métiers (CNAM) and a member of the Société française de physique et and of the European Physical Society.

Holding a doctorate in physical sciences, Christian Bècle was first a junior researcher (1965-1968), then researcher at Centre national de la recherche scientifique - CNRS (1968-1971) and, at the same time, junior lecturer at Institut national polytechnique in Grenoble (1968-1971). Next he was senior lecturer, then professor at the Université de Nantes (1978), and headed the Institut universitaire de technologie in Saint-Nazaire from 1976 to 1981.

He then held the position of chief education officer first for the Rouen regional educational authority (1981-1983), then for the Créteil authority (1983-1984). From 1984 to 1986, he was advisor to Prime Minister Laurent Fabius for education, youth and sport. Next, he held the position of general research and technology director at the Ministry of Research and Technology from 1988 to 1991, and chairman of the Comité national d'évaluation de la recherche (1991-1997).

Christian Bècle is also mayor of the city of Canteleu since 1989 and vice-president of the Rouen Communauté d'agglomération.



Yvon LE BARS


Crédit photo : ART

To download the picture

Yvon LE BARS is a graduate of the Ecole Polytechnique and the Ecole des Mines de Paris.

He began his career at the ministry of industry, then joined the department of town and country planning and regional development, before becoming technical adviser to the prime minister, and subsequently chief of staff at the ministry of posts and telecommunications.

From 1978, he was consecutively Chief Executive Officer of three companies - Transpac, Télésystèmes and Cogecom (Compagnie générale des Communications).

In 1990, he joined the Bosch group and was made Chairman of the Board, first at JS Telecom and later at Bosch Telecom (France).

In January 1997, Yvon LE BARS was appointed member of the College (governing body) of the French Telecommunications Regulatory Authority. He left ART on 31 december 2000, after having reached his four years mandate and he joined the Conseil Supérieur de l'Audiovisuel



Roger CHINAUD


Crédit photo : ART

To download the picture

Roger CHINAUD was born in Paris in 1934. He began his working life as an executive and managing director in the private sector, before embarking upon a political career by joining the finance section of the Economic and Social Council in 1970.

After three years in this post, he was elected to a number of key positions in French Parliament, beginning in the Assemblée Nationale (lower house), as Deputy of Paris (1973-1981), as Secretary of the National Defence and Armed Forces Commission (1973-1975), and as Chairman of the political parties "Groupe Parlementaire Républicain", then "Union pour la Démocratie Française". In 1986, he became a member of the Sénat (upper house), as Paris Senator (1986-1995), before being appointed Rapporteur General of the Budget and Finance Commission (1989-1992) and Vice-Chairman (1992-1995).

Concurrently, he devoted time to activities in his home city, as Vice-Chairman of the Regional Council of the Ile-de-France (1976-1981), as Deputy-Mayor of Paris (1983-1995) and as Mayor of the 18th arrondissement (1983-1995).

He was also Secretary General of the National Federation of Independent Republicans (1973-1975), and played an important role as member of the French delegation at the exceptional session of the United Nations in 1978.

He was Deputy of the European Parliament from 1984 to 1989.

In January 1997, he was appointed member of the College (governing body) of the French Telecommunications Regulatory Authority. He left ART on 31 december 2000, after having reached his four years mandate.

Roger Chinaud has been rewarded for his service to the nation with the Chevalier de la Legion D'Honneur and the Croix du Combattant.



Bernard ZUBER


Crédit photo : ART

To download the picture

Bernard ZUBER has a public law degree and is a graduate of the Ecole Nationale de la France d'Outre-Mer and the Ecole Nationale d'Administration. He has spent the majority of his career working for the French National Audit Office, as junior official (1965), audit commissioner (1977) and chief commissioner (1987). During this time he audited the accounts and dealt in particular with the cities (1965-1970), the port authorities (1969-1971), and the national banks (1976-1981). From 1992 to 1997, he co-ordinated the National Audit Office's report on State budget expenditure.

In addition to his responsibilities at the National Audit Office, Bernard ZUBER was
- head of a technical assistance mission in Senegal, where he put in place and chaired the surveillance commission for state companies (1972-1976)
- chief of staff for the posts and telecommunications minister, Louis Mexandeau (1981-1984)
- secretary general of the high commission of the order of chartered accountants (1982-1984)

He participated, as an expert, in the public service commission for posts and telecommunications (1990-1996).

Bernard ZUBER has been rewarded for his service to the State with the Ordre national du Mérite, the Ordre national de la Légion d'Honneur and the Ordre du Lion (Sénégal).

Bernard ZUBER leaves Autorité de régulation des télécommunications on 1st January 2000 to return to the Cour des Comptes.

Bernard Zuber died May 10, 2016.

ARCEP practical information

Organisation chart

Adress : 7, square Max Hymans, 75730 Paris Cedex 15

How to get to ARCEP's headquarter ? 
Map

Phone number : + 33 (1) 40 47 70 00 

E-mail : contact

Documentation center : Open afternoons by appointment (+33 1 40 47 70 48)